Kedden reggel tette közzé első negyedéves számait a Richter, amelyekkel nem okozott csalódást a vállalat, ráadásképp a menedzsment megerősítette idei célkitűzéseit az árbevételre és a tisztított működési eredményre vonatkozóan. A gyorsjelentést követően Orbán Gábor vezérigazgató kommentálta az eredményeket.
Ma először történik olyan Magyarországon, hogy munkanapon terhelik vissza a Paksi Atomerőmű termelő blokkjait a menetrendezés során a napsütéses idő és a már 6000 MW feletti naperőművi kapacitás miatt – hívta fel a figyelmet a Portfolio mai Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján Orbán Gábor. Az MVM Partner Zrt. vezérigazgatója arra is rámutatott, hogy mivel tavaly nyárhoz képest duplázódott a beépített naperőmű kapacitások volumene Magyarországon, így "borzasztó erős lesz idén a kannibalizációs hatás". Ez azt jelenti, hogy a tavalyi 74 napról 100-110-re ugorhat idén az olyan napok száma, amikor negatív áras órák alakulnak ki a magyar áramtőzsdén.
Közzétette április 25-re meghirdetett közgyűlésének határozati javaslatait a Richter, amelyben szerepel a felsővezetők és igazgatósági tagok javadalmazása is. Összegyűjtöttük, hogy mennyi kerestek tavaly a cégvezetők.
Egyre nagyobb a Richter nyugati jelenléte, jelenleg az egyetlen olyan hazai cég, amely ebből az irányból képes jelentős tőkejövedelemhez jutni. Az idei év legnagyobb kihívása – a tavalyihoz hasonlóan – a logisztikai láncok biztosítása lesz, időközben pedig már nagy erőkkel készülnek a cariprazine hatóanyagú sztárgyógyszerük szabadalmi időszakának végére, de egy az egyben a kieső bevételt nem lesz lehetséges pótolni. A 2030-as dátumra ugyanakkor jó, ha nemcsak a Richter, hanem a magyar állam is felkészül, mert az a magyar devizamérlegre is negatív hatással lesz. A jelenlegi LLM-alapú AI technológiák nem fogják alapjaiban felforgatni a gyógyszeripart, a Richter pedig még ennél is összetettebb helyzetben van, a pszichiátriai gyógyszerek esetében ugyanis még az állatkísérletek sem túl mérvadóak. Az extraprofitadó idén terheli utoljára a gyógyszercég könyveit, jövőre ugyanis beszámítható lesz a globális minimumadóba, az export adóztatása viszont hungarikum, ami jobb lett volna, ha nem kerül be a történelemkönyvekbe – egyebek mellett ezekről a témákról beszélt Orbán Gábor, a Richter Gedeon vezérigazgatója a Portfolio Checklist szombati különkiadásában.
Március 30-án sok témára kiterjedő interjút közöltünk Orbán Gáborral, a Richter Gedeon vezérigazgatójával lapunk munkanapokon megjelenő podcastje, a Portfolio Checklist hétvégi különkiadásában. Az interjú általunk legfontosabbnak tartott mondatait témánként rendszerezve ebben a cikkben külön is közzétesszük.
Az orosz piac gyengélkedik a Richternél a rubel gyengülése miatt, ami ellen nem tud védekezni a társaság, de a többi régió növekedni tudott tavaly – mondta el a 2023-as eredményeket kommentálva a gyorsjelentést követően Orbán Gábor vezérigazgató a cég ma reggeli sajtótájékoztatóján. A menedzsment részletes bevételi és eredményvárakozásokat is megfogalmazott az idei évre, és Orbán Gábor elmondta, hogy a cél idén megszerezni az első helyet Európában a rendszeres fogamzásgátlás üzletágban.
A patrióta gazdaságpolitika mellett patrióta jogszabályalkotásra lenne szükség - hangzott el a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége keddi konferenciáján a legnagyobb hazai gyógyszergyártó cégek első emberei részéről, utalva arra, hogy mennyire hátrányosak a szektor szereplőinek a derült égből érkező különadóhoz hasonló intézkedések. A szervezet azt kéri a kormánytól, hogy - azok után, hogy 2022. december 23-án egy kellemetlen karácsonyi ajándékot kaptak a cégek a gyártói extraprofitadó formájában - a kormány vállaljon garanciát arra, hogy 2024 után kivezeti ezt a különadót. Számos szakmailag megalapozott érv hangzott el a gyártók részéről amellett, hogy miért kellene másfajta gazdaságfejlesztést folytatni Magyarországon. Az előadásokat követő kerekasztalbeszélgetés során a kormányzati oldalt képviselő illetékes államtitkárok igyekeztek a gyártói oldal minden felvetésére reagálni, és megnyugtatni a szektor szereplőit. Főleg abban a tekintetben, hogy az extraprofitadó 2024 után valóban megszűnik.
220 gyermekbetegség tüneteit tartalmazó, ingyenes applikációt indított útjára a Semmelweis Egyetem a Richter Gedeon gyógyszergyártó cég támogatásával annak érdekében, hogy a családok algoritmikus háttérrel rendelkező, megbízható döntéstámogató eszközt kapjanak a kezükbe - jelentették be egy szerdai sajtóeseményen. Az alkalmazás létrejötte mögött az a megfontolás áll, miszerint a megfelelő helyről szerzett információ életet ment. A gyakorlati cél továbbá, hogy a döntéstámogató rendszer enyhítse a háziorvos és ügyeleti kapacitás terheit.
Heves devizaárfolyam-mozgások idején az elemzők nehezen mérik fel a hatásokat, úgy tűnik, hogy a politikusok még nehezebben – kezdte a Richter negyedéves eredményeit bemutató tájékoztatót Orbán Gábor vezérigazgató. Bogsch Erik elnök hozzátette, hogy tárgyalásokat fognak kezdeményezni a 2023-as különadóval kapcsolatban, mert ha nincs árfolyamnyereség, akkor nincs mire hivatkozva fizetni a különadót, ráadásul nagy versenyhátrányt jelent a magyar cégeknek a külföldi gyógyszergyártókkal szemben. Ha hosszabb távon is fennmaradna a különadó, akkor egy olyan vállalatnak, ahol az árbevétel nagy része külföldön keletkezik, könnyű megoldani, hogy az adóalap máshová kerüljön - tette hozzá Orbán Gábor. A működés idei kilátásaival kapcsolatosan a vezérigazgató elmondta, hogy árfolyamszűrten 10 százalékos növekedést céloznak az idei évre minden szinten, stabil eredményhányadosokkal.
Nagyot esett a szerdai kereskedésben a Richter árfolyama az átlagosnál jóval magasabb részvénypiaci forgalom mellett. Megnéztük, hogy mi állhat a háttérben és hogy milyen jelenleg a hazai gyógyszergyártó részvényeinek árazása a szektortársakhoz képest.
Október 19-én a budapesti Marriott Hotelben tartja a Portfolio szokásos Budapest Economic Forum konferenciáját, mely már hagyományosan az év legfontosabb gazdaságpolitikai rendezvénye. Témákban most sem lesz hiány: küszöbön az energiaválság, a recesszió, miközben az infláció tovább emelkedik. A programban igyekszünk a legfontosabb döntéshozókat, elemzőket, vállalatvezetőket megszólaltatni.
Ukrajna felől rendszeresen, szinte naponta érkeznek a Richterhez üzenetek, megkeresések kormányzati szinten, de máshonnan is, hogy gondolják át az oroszországi jelenlétüket. Nemrég elfogadtak egy törvényjavaslatot, ami lehetővé teszi, hogy visszavonják azon gyógyszercégek törzskönyveit, amelyeknek oroszországi érdekeltségeik vannak, de készül egy másik javaslat is, amely az érintett cégek ingatlanjainak állami átvételéhez teremti meg a törvényi alapot, nyilatkozta Orbán Gábor, a Richter vezérigazgatója a HVG-nek.
Csak első pillantásra tűnik soknak a Mol vezető menedzsereinek bérezése, amely nemzetközi összehasonlításban, a szektorban uralkodó viszonyokat tekintve és a munkával járó felelősséget, valamint eredményességet is számba véve már egyáltalán nem tűnik kiugrónak. A vonatkozó uniós jogszabály miatt, a transzparencia érdekében hozzák nyilvánosságra a nyílt részvénytársaságok a felsővezetői javadalmazásokat.
Anélkül nem lehet nagy céget építeni, hogy ne legyen releváns külföldi jelenléte - ezzel indította a nagyvállalati panelbeszélgetést Bán Zoltán, a Net Média Zrt. (Portfolio) vezérigazgatója a Portfolio Budapest Economic Forum 2021 konferencián. Az Indotek gyakorlata az, hogy elsőként megpróbál egy kisebb üzletet bonyolítani a célpiacon a folyamatok megismerése érdekében, a Richter pedig sok esetben termékakvizíciókban gondolkodik.
Óriási dolog, hogy egy év alatt két koronavírus-vakcina is megkapta az amerikai engedélyeket, ezt egy évvel ezelőtt senki sem gondolta volna – mondta el a Richter vezérigazgatója, Orbán Gábor az Indexnek adott interjúban. 2021-től azt várja a Richter vezetője, hogy tavasszal visszatérhetünk egy normálisabb, de a korábbival nem teljesen azonos kerékvágásba társadalmi, gazdasági szempontból egyaránt.
Reménykednek a Richter és a Videoton Holding vezérigazgatói abban, hogy a jövő május-júniusi időszak tényleg fordulópontot jelent majd a magyarországi járvány lefutásában, mint ahogy azt Varga Mihály pénzügyminiszter vázolta ma a Budapest Economic Forumon, de összességében óvatosságukat jelezték, mert a lakosság átoltása időt vesz igénybe és addig is el kell jutni remélhetőleg cégek, városok, országrészek lezárása nélkül – derült ki a két vezetővel folytatott mai panelbeszélgetésünk során. A cégvezetőknek több fontos kérdést is feltettünk, hogy ők hogyan látják a járvány lefutását, annak a cégükre és az országra gyakorolt hatásait, illetve közép távon milyen kilátásokat fogalmaznak meg, és az alábbiakban az ezekre adott válaszokat foglaljuk össze.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Mutatunk hat érdekes ábrát.
Holnap is érdemes ugyanilyen időre készülni.
Más gondokkal is küzd Moszkva.
Megérkeztek a 2025-ös extraprofitadó részletei.
Megérkezett a Préda, a Portfolio kiberbűnügyi podcastjének második epizódja.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.